Pamatujete jaké byly kávy za totáče? Klasický turek ! Dodnes ho někteří milují

3632
Sdílejte

Po pádu komunismu v roce 1989 došlo k renesanci českých kaváren, mnohé z nich prošly obnovou a modernizací. Historické kavárny jako pražská Slavia, založená v roce 1884, si však dokázaly udržet své výsadní postavení i během komunistické éry.

Tento historický přehled ukazuje, jak byla kávová kultura v Československu ovlivněna politickými a společenskými změnami, a jak se postupně vyvíjela od omezeného výběru po rozmanitost, kterou nabízejí současné kavárny a coffee shopy.

Espreso jen ve vybraných hotelech

Začátkem 20. století vynalezl Luigi Bezzera espresso. Zjistil, že na přípravu výborné kávy byl potřeba specifický tlak a teplota. Svůj stroj si nechal patentovat. Patent pak o několik málo let později koupil Desiderio Pavoni a do dvou let začal se sériovou výrobou. Oblíbené espresso se postupně začalo popíjet po celém světě, ale u nás se za minulého režimu servírovalo jen ve vybraných hotelech. „V Praze ho měl v nabídce například hotel Intercontinental další podniky, kde jste si ho mohli dát, bylo možné spočítat na prstech jedné ruky. V nabídce bylo třeba v karlovarském hotelu Thermal,“ vzpomíná číšnice Dana Malá, která v 80. letech studovala hotelovou školu v Mariánských Lázních.

Kam dál?

Takto vypadalo dětství v Československu během socialismu : Poslušnost, pionýři a igelitové pláštěnky

Režisér František Filip vzpomíná na Jiřího Sováka, jak nerad slyšel, že jeho hereckým kolegou bude Josef Kemr v seriálu Chalupáři

Dovolená za socialismu: Největší cestovní kanceláří bylo ROH

Zavzpomínejte na sladké socialistické nápoje. Kdo v dobách před rokem 1989 nepil pivo, tak pil limo jako Ovocit, Amara, Broňa, Citrokola i legendární Kofola

Jaké bylo cvičení za dob socialismu? Džezgymnastika, hopsání před obrazovkou i hodiny tělesné výchovy

Další články